اخبار فوری
  • 1400/09/01 - 17:51
  • تعداد بازدید خبر : 97
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه
به بهانه روز جهانی یادبود قربانیان حوادث ترافیکی؛

سرعت‌ پایین از بسیاری از مرگ‌ها و صدمات جدی جلوگیری می کند

روز جهانی یادبود قربانیان حوادث جاده ای در سال 2021 بر کاهش سرعت ترافیک تمرکز دارد، سرعت‌های پایین، می‌تواند از بسیاری از مرگ‌ها و صدمات جدی به‌ویژه عابران پیاده و سایر کاربران آسیب‌پذیر جاده (کودکان، سالمندان) جلوگیری کند.

به گزارش اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی گیلان(وب دا)؛ سوانح و حوادث بالاخص سوانح ترافیکی بعنوان یکی از عوامل مهم و تهدید کننده زندگی انسانها به شمار می رود و بر اساس آمارهای جهانی آسیب های ترافیکی جاده ای قاتل اصلی افراد 5-29 ساله است، از این رو سال های از دست رفته عمر بیشتری را موجب می شود . این بار به طور نامتناسبی بر دوش عابران پیاده، دوچرخه سواران و موتورسواران است.
گزارش وضعیت جهانی ایمنی جاده که توسط WHO در دسامبر 2018 منتشر شد، نشان می‌دهد که تعداد مرگ و میر سالانه ترافیک جاده‌ای به 1.35 میلیون نفر رسیده است. مرگ‌های جاده ای و جراحت‌های آنها، حوادثی هستند ناگهانی، خشن و دارای اثرات و تبعات روحی روانی، که ماندگاری آن‌ها طولانی‌مدت و اغلب دائمی است.
صدمات ناشی از ترافیک جاده ای خسارات اقتصادی قابل توجهی را برای افراد، خانواده های آنها و به طور کلی ملت ها وارد می کند . این خسارات ناشی از هزینه‌های درمان و همچنین کاهش بهره‌وری برای کسانی است که بر اثر جراحات جان خود را از دست داده‌اند یا از کار افتاده‌اند، همچنین برای اعضای خانواده‌ای که برای مراقبت از مجروحین نیاز به مرخصی از کار یا مدرسه دارند.
تحقیقات و ارزیابی های حوزه تصادفات جاده ای، عوامل یا منابع ریشه ای تصادفات را سه عامل انسان، جاده و محیط (به اختصار جاده) و وسیله نقلیه ذکر می کنند. در واقع تمامی تصادفات از وجود خطا و نابسامانی در یکی از این سه منبع سرچشمه می گیرد. که در این بین بشترین علت بروز حادثه عامل انسانی معرفی شده است.
روز جهانی یادبود قربانیان حوادث جاده‌ای (WDR) که در سومین یکشنبه نوامبر هر سال برگزار می گردد، در واقع یادبودی است از جان‌باختگان، مصدومان، زخمی شدگان و بسیاری دیگر از کسانی که در حوادث جاده‌های سراسر جهان تحت‌تاثیر قرار گرفته‌اند که در سال 2021 بر کاهش سرعت ترافیک تمرکز می‌کند. سرعت‌های پایین، که می‌تواند از بسیاری از مرگ‌ها و صدمات جدی به‌ویژه عابران پیاده و سایر کاربران آسیب‌پذیر جاده (کودکان، سالمندان) جلوگیری کند.

  • گروه خبری : اخبار دانشگاه,اخبار اختصاصی
  • کد خبر : 79678
کلمات کلیدی

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

آخرین بروز رسانی : 17 مرداد 1400